SSK Z9 Maestro 11.5" Infield Baseball Glove Z9-1150CMLCOL1
(9 reviews) Write a Review
Size:
11.50"
Web:
I Web
Position:
Infield
Primary Color:
Camel
Secondary Color:
Columbia
  • Size – 11.50"
  • Web – Double Spiral I Web
  • Position – The Z9-1150CMLCOL1 is an infielders dream at 11.5” and is best used at: Second Base, Shortstop and Third Base. This glove was built for elite infielders who want smooth transfers, enhanced feel and lots of double plays.
  • Colorway – Camel with Columbia Blue and White Accents
SSK Z9 Maestro Glove Specs & Details
  • Premium Japanese Nameshi Leather
  • 25% Factory Break-In – 75% Player Break-In
  • Top Grain Leather Lacing For Long Lasting Durability with High Tensile Strength
  • Palm Overlap
  • Plush Leather Palm Lining and Ultra-comfortable Finger Linings
  • Conventional Back with Soft Wrist Liner
    • SSK Professional Athletes consistently boast about how comfortable SSK gloves are
  • Premium Leather Binding
  • Rolled Welting
  • Shokunin Craftsman Approved
    • The SSK Shokunin Stamp is the stamp of approval from our Japanese Glove Masters
  • Professional Patterns
  • SSK Baseball Gloves have been handcrafted since 1946
    • Designed and Handcrafted for Elite Baseball Players
  • All Z9 Maestro Gloves come with an SSK branded glove bag
9 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • 5
    Glove Z9
    Posted by Alex on Apr 13th 2026
  • 5
    Lefty Love
    Posted by Ali on Mar 8th 2024
    Glove
    Posted by Adam Wise on Feb 11th 2024
    Such a nice glove! Absolutely love it!!
    Posted by john hager on Jun 2nd 2023
    The best glove I have ever had
    Amazing
    Posted by Austin McDonald on Mar 13th 2023
    Great glove
    Posted by Enzo on Oct 24th 2022
    Ssk z9
    Posted by Joey Servedio on Oct 21st 2022
    Great glove had it for a while and still looks as if I just got it